image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yaptığı açıklamada, “Salgını çok ciddi bir tehlike. Son günlerde sağlık kurallarına uyulmaması nedeniyle, salgın hızla yayılmak üzere” dedi.

‘Vatandaşlara teşekkür ederim ancak...’

 Barzani, salgının tespit edildiği ilk günden beri vatandaşlara alınan tedbirlere uymalarını talep ettiklerini ifade ederek, “Vatandaşlara teşekkür ederim, çok iyi bir şekilde salgının önüne geçildi ve bu durum birçok ülke ve uluslararası kuruluşların ilgisini çekti. Ancak şu anda tedbirlere uyulmadığı görülüyor” sözlerine yer verdi.

‘Bazı taraflar halkın canını tehlikeye atmaktadır’

Bazı taraftarın hükümetin çabalarını siyasetleştirmek istediğini söyleyen Barzani, “Durumu siyasetleştiren bazı taraflar hükümetin çabalarını değersiz ve işe yaramaz olduğunu söyleyerek ne yazık ki halkın canını tehlikeye atmaktadır. Şu anda sağlık tedbirlerine karşı çıkanlar ve halkı kurallara uymamaya yöneltenler, halkın can güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atma sorumluluğunu üstlenmeli. Halkın canıyla oynamayı bırakmalı” diye konuştu.

 ‘Kara propagandalara uymayın sizin sağlığınız her şeyden önemli’

“Ben, vatandaşlara bir kez daha sağlık kurallarına uymalarını talep ediyorum” diyen Barzani, “Kendilerinin, ailelerinin ve halkın sağlığını bu propaganda uğruna tehlikeye atmamalılar. Sizin sağlığınız her şeyden daha önemli” dedi.