image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde ve özellikle Kerkük’te Araplaştırma politikaları devam ederken, Bağdat’ın Kerkük’teki Arapları silahlandırdığı bildirildi. 

Bağdat’ın bölgedeki silahlandırma planının, Haşdi Şabiye bağlı ve Araplardan oluşturulan “İmameyn” adlı silahlı grubun Kerkük ve çevresine konuşlandırılmasından sonrasına denk gelmesi dikkatleri çekti. 

Araplaştırma politikası sürüyor 

Konuyla ilgili Kürdistan basınına açıklamada bulunan Kürdistani Bölgeler Komisyonu Üyesi Muhyeddin Hasan, Bağdat’ın bu hamlesinin Araplaştırma politikasının devamı olduğunu belirtti. 

Komisyon üyesi Hasan, “Bu, Irak’taki art arda gelen hükümetlerin siyasetidir” diyerek, “Bu gücün oluşturulması da Kürdistani bölgelere yerleştirilmesi de Kürtlerin korkutulması ve Kürt kimliğinin bölgeden silinmesi içindir” açıklamasında bulundu. 

Plan bölgeyi daha karmaşık hale getirecek 

Irak yönetimin bu adımla, Dubiz ilçesindeki Haşdi Şabi mensuplarını geldikleri güney illerine geri göndermek olduğu belirtiliyor. 

Ayrıca basına açıklamada yapan askeri uzman Heme Şiwan ise söz konusu planın bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getireceğini dile getirdi. 

Bağdat’ın planına değinen Heme Şiwan, “Bu sürecin durdurulmasının tek yolu, Peşmerge Güçleri’nin Kürdistani bölgelere dönüşüdür” dedi.