image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nin ABD’ye destek olduğunu dile getiren ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Washington Yönetimi’nin Irak ve Suriye’deki çalışmaları için Kürdistan’ın güvenli bir bölge olduğunu ifade etti. 

Jeffrey, Washington'da düzenlediği basın toplantısında Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı mücadelede gelinen duruma ilişkin yaptığı açıklamada, koalisyon ülkelerinin siyasi temsilcileriyle Kopenhag’da gelecek Çarşamba IŞİD’e karşı mücadelenin geleceğini görüşmek için görüşmeler yapılacağını dile getirdi. 

Süleymani’den sonra IŞİD’in şiddet olayları yaşanmıyor” 

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin Irak’ta öldürülmesinin ardından bölgede IŞİD kaynaklı şiddet olaylarında artış yaşanmadığını belirten James Jeffrey, Irak’ta operasyonlar askıda kaldığı sürece IŞİD’e karşı mücadelenin zarar görebileceği konusunda uyarılarda bulundu. 

“Eğer birkaç hafta öncesine kadar yapabildiğimiz şeyleri yapamaz hale gelirsek IŞİD’e karşı mücadelenin zaman içinde sekteye uğraması olasılığı mevcut” diyen James Jeffrey, Irak’ta uluslararası koalisyonun operasyonlarının büyük ölçüde durduğunu kaydederek, “Şu an odaklanılan konular kuvvetlerin güvenliği ve Irak hükümetiyle yürütülen görüşmeler” sözlerine yer verdi.