image

PeyamaKurd - Kürdistan Cumhuriyeti Lideri Qazî Muhammed, 30 Mart 1947 tarihinde gerici İran rejimi tarafından idam edildi. Vefatının üstünden 73 yıl geçmesine rağmen Qazî Muhammed, Kürt milletinin yol göstericisi ve lideri olmayı sürdürdü.  

22 Ocak 1946'da Mahabad Çarçıra Meydanı'nda Qazî Muhammed'in öncülüğünde, Mahabad halkı, tüm Kürdistan parçalarından misafirler, KDP yöneticileri, aşiret liderleri ve Peşmergeleriyle Mele Mustafa Barzani'nin de hazır bulunduğu toplantıda Kürt ulusal bayrağının göndere çekilmesi, Milli marş Ey Raqip'in okunması ve dualar eşliğinde Komara Kurdistan (Kürdistan Cumhuriyeti) ilan etti.  

Kısa sürede anayasa ve hükümet çalışmaları tamamlanarak 11 Şubat 1946'da 30 üyeli ulusal parlamentonun ilk toplantısında Qazî Muhammed, Kürdistan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Efsanevi ulusal kahraman Mele Mustafa Barzani de hizmet olarak Genelkurmay başkanlığına layık görüldü. 

Kürdistan Cumhuriyeti 11 ay boyunca ayakları üzerinde durdu fakat Sovyetler Birliği’nin, İran’ı (Rojhilattaki petrol için) destekledi ve iki ülke aralarında anlaştı. Daha sonra Kürdistan Cumhuriyet’ine orantısız saldırılar yapıldı. Bu kuvvetlerin 17 Aralık 1946 yılında Mahabad'a girmesiyle, Kürt cumhuriyeti son bulur ve Kürt toprakları yeniden işgal edilmiş olur. 

Kürt Cumhuriyeti'nin bayrağını Melle Mustafa Barzani'ye,"Alın, bunları size emanet olarak veriyorum" diyerek teslim eden Qazî Muhammed’in ve Kürtlerin mücadelesi hala son bulmadı. Kürt milleti bu uğurda onlarca can vermesine ve eziyet çekmesine rağmen özgürlük mücadelesini sonuna kadar devam ettirdi ve devam ettiriyor.  

Bu vesile ile PeyamaKurd ailesi olarak, Kürt milletinin ölümsüz kahramanı ve lideri Qazî Muhammed’i saygı ile anıyor ve mekanının cennet olmasını temenni ediyoruz.