image

PeyamaKurd - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’den gelen peş peşe not düşürme adımlarının ardından Fitch Ratings de, Türkiye'nin kredi notunu indirdi.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, kredi notunun indirilmesinin nedenleri arasında, Merkez Bankası ile ilgili son gelişmelerin de dikkate alındığı vurgusu dikkat çekti.

Avrasya Yatırım Analisti Evren Devrim Zelyut, kurumun Türkye'nin kredi notunu indirdiği günden bir gün önce Türkiye S-400 almasına dikkat çekerek, “İktisadi, siyasi ve hatta askeri çatışmalar yolda” yorumunu yapıyor.

“İlk saldırıyı Fitch yaptı, savaşa hazır mısın Türkiye?” diye soran ekonomist, 12 Temmuz’u Türk tarihi açısından bir kırılmanın yaşandığı tarih olarak niteliyor.

Türkiye’nin, son iki-üç yıldır Rusya ile yakın ekonomik ilişkilerini askeri alana da taşıdığına dikkat çeken Zelyut, “İlla ki bunun askeri, ekonomik ve siyasi sonuçları da olacaktır” ifadelerini kullanıyor.

İşin ekonomik boyutunda Fitch’den gelen not düşürme adımını hatırlatan analist, kurumun gerekçelerinin haklı olduğunu sıralıyor.