image

PeyamaKurd - Yunanistan’ın başkenti Atina'yı ziyaret edip Yunan Dışişleri Bakanı ve Başbakanı ile görüşen Libya’da isyancı General Halife Hafter, Erdoğan-Serrac görüşmesini değerlendirdi.  

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias görüşmedeki açıklamasında, "Serrac ile Erdoğan'ın imzaladığı kanunsuz anlaşmaların geçersizliğinin tanınmasını başarması konusunda onu cesaretlendirdik" ifadesini kullandı. 

General Hafter’in Miçotakis'le görüşmede Türkiye'nin müdahalesini kınadığı ve Trablus-Ankara anlaşmalarını reddettiği belirtildi. 

Hafter, Berlin Konferansı’na yapıcı bir şekilde katılmalı” 

Atina'ya giden Hafter, bugün Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'la görüştü. Hafter ilk görüşmesini Dışişleri Bakanlığına giderek Dendias'la, ardından parlamentoda Miçotakis'le görüştü. 

Hafter'le bir saatlik görüşmede Libya konusunu ele aldıklarını belirten Dendias, "Mareşal Hafter'den Berlin Konferansı'na yapıcı şekilde katılmasını istedik" dedi. 

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, yapılan anlaşmayı yeniden gündeme getirerek, "(Hafter'i) Ateşkesi, güvenlik ortamının yeniden sağlanmasını, paralı askerlerin uzaklaştırılmasını ve Serrac ile Erdoğan’ın imzaladığı kanunsuz anlaşmaların geçersizliğinin tanınmasını başarması konusunda cesaretlendirdik” sözlerine yer verdi.