image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, video konferans yöntemiyle yapılan Astana formatındaki Suriye konulu 6’ncı zirvenin ardından ortak bildiri yayımladı.

Üç lider, üçlü zirve sonucunda kabul ettikleri ortak bildiride, şu sözleri dile getirdi: 

Üç lider Rojava konusunda mutabık” 

“Suriye'nin kuzeydoğusundaki (Rojava) durumu istişare ederek bu bölgede istikrar ve güvenliğin yalnızca Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi temelinde sağlanabileceğinin altını çizdik ve bu amaç doğrultusunda çabalarımızı birleştirme kararı aldık.”

Bildiride, “Suriye'ye ait olması gereken petrol gelirlerine hukuka aykırı şekilde el konmasını kınayarak bundan duyduğumuz rahatsızlığı ifade ettik” sözleri yer aldı.

İdlib’e ilişkin de yapılan değerlendirmede, şu sözler yer aldı:

“İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki durumu detaylı şekilde ele aldık ve İdlib'le ilgili tüm anlaşmaların eksiksiz olarak uygulanması yoluyla sahada sûkunetin korunması gerektiğinin altını çizdik.

IŞİD’in, El Nusra'nın, El Kaide ve IŞİD’le bağlantılı tüm kişi, grup, kurum ve kuruluşların ve BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınan diğer tüm örgütlerin nihai olarak imha edilmesi amacıyla işbirliğine devam etme kararlılığımızı teyit ettik.”