image

PeyamaKurd - Rusya ve rejimin ateşkesi ihlal ettiği İdlib'e ilişkin krizi açıklayan Birleşmiş Milletler (BM), Aralık ayı başından bu yana yaklaşık 350 bin Suriyelinin kaçtığını ve Türkiye sınırı yakınlarına sığınmaya çalıştığını duyurdu. 

Bölge ile ilgili olası göç krizine değinen BM, çoğu kadın ve çocuk olan bu kişilerin Türkiye sınırı yakınlarındaki kamplara sığınmaya çalıştığını açıkladı. 

İdlib’deki insani krizin etkisini paylaşan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) son raporunda, yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle bölgedeki Suriyeliler için şartların giderek zorlaştığı belirtildi. 

Konuyla ilgili İngiliz haber ajansına açıklamada bulunan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin sözcülerinden David Swanson, İdlib'de hâlihazırda "vahim" olan insani durumun, son göç dalgasıyla daha da ağırlaştığını kaydetti. 

Öte yandan ise sığınmacılara yönelik uyarılarda bulunan BM yetkilileri, son dönemde İdlib'den kaçan 350 bin kişi dışında, daha önce de çatışmalar nedeniyle Türkiye sınırı yakınlarındaki kamplara sığınmak için kaçan yaklaşık 400 bin kişi olduğunu ifade etti.