image

PeyamaKurd - TSK ve SMO’nun Suriye’de İdlib'in Serakib kentinde kontrolünü ele geçirdiğini açıklamasının ardından Rus destekli rejim güçlerinin Serakib'de topyekün bir karşı saldırıya geçtiği ifade edildi. 

Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) toplu saldırı iddialarına yönelik açıklamada bulunan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib kırsalı Serakib'de şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi. 

SOHR’a göre, İdlib'in farklı cephelerinde gerçekleşen çatışmalarda, muhalif güçlerin Kansafra'da güç kazandığı, Rusya'nın havadan desteği ile karada Suriye rejim güçlerinin, TSK ve cihatçı gruplara karşı büyük bir harekata giriştiği ileri sürüldü. 

“Rejimin hedefi, Serakib’i TSK’dan almak” 

Öte yandan bölgede Esad rejimine bağlı güçlerin hedefi, TSK kontrolüne geçen Serakib'i geri almak olarak aktarılırken, her iki tarafta da can kayıpları yaşandığı ifade edildi. 

SOHR’un yayımladığı haberde şu ifadelere yer verildi: 

"Savaşın iki tarafında da büyük can kayıpları kaydedildi. Muhalif güçler safındaki 17 cihatçı savaşçı ve 36 Suriye rejim askeri yaşamını yitirdi. Cabal el Zaviye'de, cihatçı gruplar Kansafra ve Mavzara bölgelerinin rejim güçlerinin kontrolüne geçmesinin ardından karşı saldırı başlattı ve yoğun çatışmalar sonrasında Kansafra'nın kontrolünü yeniden gele geçirdi. 

Bölge aynı zamanda yoğun hava saldırısı ve kara bombardımanı altında. Cabal el Zaviye'de ve Habal Şaşbo'da dokuz rejim askerinin ve 14 cihatçının hayatını kaybettiği de gelen bilgiler arasında."