image

PeyamaKurd - ABD'de Cumhuriyetçi aday Donald Trump ve Demokrat aday Joe Biden'ın 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesi ilk canlı yayın tartışmasının ana konuları belirlendi. Bu konular arasında Yüksek Mahkeme, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19), ekonomi, şehirlerdeki şiddet olayları ve ırkçılık tartışılacak.

3 Kasım'da ABD'de düzenlenecek 59’uncu başkanlık seçimleri yaklaşırken, Trump ve Biden arasında 29 Eylül'de yapılacak ilk canlı yayın konuları belirlendi.

Kovid-19, ekonomi ve ırkçılık tartışılacak

Seçimler kapsamında Ohio eyaletine bağlı Cleveland kentinde yapılacak ilk tartışmanın moderatörlüğünü üstlenecek olan Fox TV Sunucusu Chris Wallace, tartışmanın kuralları ve konu başlıklarına ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Buna göre sunucu Wallace'in açıkladığı konu başlıkları, Trump ve Biden'ın geçmişleri, geçen hafta yaşamını yitiren ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ruth Bader Ginsburg'un yerine yapılacak atama ile gündeme gelen Yüksek Mahkeme, Kovid-19, ekonomi, kentlerdeki ırkçılık ve şiddet ile seçimin güvenilir şekilde yapılması olarak sıralandı.

Liderlerin program tarihleri belirlendi

29 Eylül akşamı yerel saat ile 21.00'de başlayacak tartışmada, her konuya 15 dakika ayrılacak ve canlı yayın süresi reklamsız 90 dakika olacak.

Trump ve Biden, daha sonra 15 Ekim'de Florida'nın Miami kentinde ve 22 Ekim'de Tennessee'nin Nashville kentinde canlı yayında karşı karşıya gelecek.

İki partinin başkan yardımcısı adayları Cumhuriyetçi Mike Pence ve Demokrat Kamala Harris ise 7 Ekim'de Utah'da canlı yayın tartışması yapacak.