image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump, Türk medyasını kaale almayarak DSG Komutanı Mazlum Kobani’yi övdü

İki lider arasında protestoların eşliğinde gerçekleşen toplantı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısına ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan soru alırken, "Türkiye'den sadece dost canlısı gazeteciler sorsun lütfen. Belki siz seçmek istersiniz. Burada onlardan (Türk dostu gazetecileri kast ederek) pek fazla bulunmuyor" sözleri damgasını vurdu.

Türkiye’nin ABD ziyaretinin temel referans noktalarından biri olan ve ‘terör örgütü’ olarak tanınmasını istediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi’yi Beyaz Saray’a davetten vazgeçilmesini sağlama niyeti ise şimdilik gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Toplantıya katılan Türk basın mensuplarından AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hilal Kaplan’ın DSG Komutanı Mazlum Kobani’nin ABD’ye davet edilmesi konusunda kendisine soru yöneltildiğinde Trump doğrudan cevap vermekten alenen kaçındı.

Trump'a Soru Değil, Manifesto Vermeye Çalıştı

DSG Komutanı Mazlum Kobani ile ilgili sorusu öncesi Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’ın "Obama'nın kusurlu dış politikalarını devraldınız. Bu kusurlardan birisi ABD'yi terörist gruplarla ortaklık ettirmekti. PKK ve Suriye'de YPG. Siz bunun ABD-Türkiye ilişkilerine verdiği hasarı düzeltmeye çalışıyorsunuz. Ancak, siz aynı zamanda YPG'nin sözde liderini Beyaz Saray'a davet ettiniz. İsmi Mazlum Kobani. Ve bu kişi Türkiye'de en az 18 terörist saldırıdan sorumlu, bu saldırılarda 184 askerin ve 48 sivilin ölümüne sebep oldu. Bugünkü toplantıdan sonra onu hala Beyaz Saray'a çağırmayı düşünüyor musunuz? Ki böyle bir şey Türk toplumu için son derece gücendirici ve kırıcı olur. Teşekkürler" diye sordu.

Trump'ın Türk Gazeteciyi Dalgaya Almasına Erdoğan'da Güldü

Gazetecilik tekniklerine tamamen aykırı bir şekilde uzun bir izahat vermesine canının sıkıldığını belli etmekten kaçınmayan ABD Başkanı Donald Trump, sorduğu sorunun ardından Hilal Kaplan'a "Aynı gazeteci... Haber yaptığına emin misin? O soruyla Türkiye için çalışıyor olmuyor musun??" diye sordu.

Gülüşmelere neden olan Türk gazeteci Kaplan’a verdiği cevabın ardından konuyu açan ABD Başkanı Trump, Kaplan'ın sorusuna cevap verirken Kobane için "terörist" ifadesini reddetti ve "Onunla yakın bir ilişki içerisindeyiz ve çok önemli mesafeler katettik, önümüzdeki süreçte neler olacağını birlikte göreceğiz. Kürtlerle harika bir ilişkimiz var, IŞİD'e karşı harika bir mücadele yürüttük, çok başarılı olduk" diye konuştu.

Canlı Yayın Sırasında ABD’li Senatör Tiye Aldı 

ABD Başkanı Donald Trump’ın “gazeteciliğini” sorguladığı Hilal Kaplan’a verdiği cevap salonda gülüşmelere neden olurken, bu diyalog sırasında toplantıya çağrılan senatörler arasında yer alan Cumhuriyetçi Lindsey Graham'ın, yanındaki Amerikalı gazeteciye dönüp, “Zaten başka türlüsü (yandaş olmayanı) kalmadı” sözleriyle alaya aldığı anlar kameralara yansıdı.

Türk gazeteci Hilal Kaplan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında geçen ilginç diyalog

 

Türk medyasını rezil eden Trump, General Mazlum’u yüceltti pic.twitter.com/ljFKKdEhpf

— PeyamaKurd (@peyamakurd) November 14, 2019