image

PeyamaKurd - ABD’de siyah George Floyd'un öldürülmesinden sonra düzenlenen gösterilerdeki şiddet olayları için eyalet valilerine çağrıda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Umarım Ulusal Muhafızları göreve çağırırsınız, bunun için beni aramaktan çekinmeyin. Tıpkı Minneapolis'te yaptığımız gibi çok hızlı harekete geçebiliriz" dedi. 

Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, açıklanan işsizlik rakamlarını ve ülke gündemini değerlendiren Trump, işsizlik rakamları "muhteşem" yorumunda bulunarak, "Ülke tarihindeki en iyi ekonomiye sahiptik. Ardından korkunç bir pandemi geldi. Aşılar konusunda iyi işler çıkıyor. Bununla beraber, tedavi alanında da olumlu sürprizlerin sizi beklediğini düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

Salgınla ilgili normalleşmeye geçmeyen eyaletlere de tepki gösteren Trump, "Bazı valiler neden hala karantinaya devam ediyor bilmiyorum. Georgia'ya, Florida'ya, Güney Carolina'ya bakın, bunlar normalleşti ve çok iyi iş çıkarıyorlar" dedi. 

Trump, ülkenin birçok kentinde düzenlenen George Floyd gösterilerine de değinerek valilere "Umarım Ulusal Muhafızları göreve çağırırsınız, bunun için beni aramaktan çekinmeyin. Tıpkı Minneapolis'te yaptığımız gibi çok hızlı harekete geçebiliriz. Burada büyük bir başarı yakaladık" açıklamasında bulundu.