image

PeyamaKurd - ABD basınından Washington Post'a 'ABD'nin NATO'dan çıkması tehdidini aslında müttefikleri daha fazla savunma harcaması yapmaya ikna için koz olarak kullandığını' söyleyen ABD Başkanı Trump, ittifak zirvelerinde 'Çıkacak mısın' diye soran liderlere nasıl yanıt verdiğini ifade etti. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD BaşkanI Donald Trump, ABD'yi NATO'dan çıkaracağına dair iddiaları yalanlarken bunun müttefiklere bir bedelinin olacağını dile getirdi.

"Baskıyla 140 milyar dolar ödettirdim"

ABD Başkanı, Washington Post'tan Marc Thiessen'e yaptığı açıklamada NATO'dan çıkmayı değerlendirdiğine dair spekülasyonları reddetti. 

Donald Trump, NATO üyesi müttefiklere uyguladığı baskıyla övünerek, "bu sayede NATO ülkelerinin 140 milyar dolar ödemesini sağladığını, üstelik bu miktarı üç yıl içinde 400 milyar dolara çıkaracağını" vurguladı.

"Vermezlerse çıkarım diye tehdit ettim..."

ABD Başkanı, 'ABD'nin NATO'dan çıkması tehdidini aslında müttefikleri daha fazla savunma harcaması yapmaya ikna için koz olarak kullandığı' mesajını vererek şu ifadelere yer verdi:

"Bazıları neredeyse hiç ödeme yapmıyordu ve şimdi ödüyorlar. Bana o büyük soruyu sordular: 'Eğer vermezsek çıkar mısın?' Ve ben de dedim ki 'Evet, çıkarım'. Ve bu yanıtı vermezseniz, ödeme yapmazlar." 

Trump, Kuzey Atlantik Askeri İttifakı'nın hedef aldığı amacın Rusya olduğunu açıkça dile getirerek, "Hayır, terk etmek istemiyorum. Ama onların paylarına düşeni ödemelerini istiyorum" açıklamasında bulundu.