image

PeyamaKurd - Tüm dünyaya yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) ile ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, salgının dünyadaki yayılma boyutlarını değerlendirdi. 

Görüşmeye yönelik açıklamada bulunan Kremlin basın dairesi, ABD tarafının girişimiyle yapılan uzun telefon görüşmesinde ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Covid-19 salgınının dünyadaki yayılma boyutları nedeniyle derin endişelerini dile getirdikleri ifade edildi. 

İki liderin gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarını açıklayan Kremlin şunları belirtti: 

“Devlet başkanları, coronavirüsün dünyadaki yayılma boyutları konusunda derin endişelerini dile getirdi, Rusya ve ABD'de bu tehdide karşı koymak için alınan önlemler konusunda birbirilerini bilgilendirdi. Bu doğrultuda iki ülke arasında daha yakın işbirliği olanakları ele alındı.” 

Ayrıca açıklamada Trump ve Putin’in ayrıca petrol pazarındaki mevcut durumu ele aldıkları ve bu yöndeki istişarelere enerji bakanları üzerinden devam etme konusunda anlaştıkları belirtilerek şu ifadelere yer verildi: 

“Dünya petrol pazarındaki mevcut durum konusunda fikir alışverişi de yapıldı. Bu yöndeki Rus-Amerikan istişarelerine enerji bakanları üzerinden devam etme konusunda anlaşma sağlandı.”