image

PeyamaKurd - Suriye Savunma Bakanı Ali Eyyüb ve İran Genelkurmay Başkanı Muhammad Bakıri, kapsamlı bir askeri işbirliği anlaşması imzaladığı ifade edildi. 

Lübnan el-Meyadin kanalının haberine göre, Suriye ve İran arasında kapsamlı bir askeri işbirliği anlaşması imzaladığı belirtildi. 

Suriyeli Bakan Ali Eyyüb yaptığı açıklamada, "Anlaşmanın, silahlı kuvvetler alanlarında askeri ve güvenlik işbirliğini güçlendirmeyi ve koordinasyonu sürdürmeyi sağladığını" ifade ederek, yapılan görüşmelerde Suriye'deki yabancı kuvvetlerin geri çekilmesinin de ele alındığını söyledi. 

Suriyeli bakan Türkiye’nin güvenlik problemlerinin çözümünün Suriye topraklarında bulunmasında olmadığını anlamalı dedi. Bakan Eyyüb ayrıca “Türkiye, Astana Anlaşmasına göre Suriye’deki terörist grupları bölgeden çıkarma konusundaki taahhüdünü yerine getirmekte gecikti” dedi. 


İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri ise, anlaşmanın ABD baskısı karşısında ortak işbirliği yapma kararlılığını pekiştirdiğini belirterek, İran'ın iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin güçlendirilmesi çerçevesinde, Suriye hava savunma sistemlerini güçlendireceğini söyledi.