image

PeyamaKurdSuriye'de 10 kişide yeni tip Coronavirüs (Covid-19) görüldüğünü belirten BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, telekonferans yoluyla BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye'deki gelişmeler hakkında bilgilendirdi.  

BM yetkilisi Mark Lowcock açıklamalarında, “Bu sabah itibarıyla Suriye'de 1'i ölen 10 Covid-19 vakası var ve bu buz dağının görünen kısmı” ifadesini kullandı. 

Coronavirüse karşı mücadele için hastanelerinin yarısından fazlasının işlevsiz olduğu Suriye'ye yönelik yaptırımların kaldırılması çağrısı yapan Lowcock, savaşan tüm taraflara ise ülke genelinde derhal ateşkes çağrısında bulundu.  

Mark Lowcock, Suriye'de 8 milyon kişinin gıdaya doğru düzgün erişiminin olmadığını dile getirerek, ülkedeki yarım milyon çocuğun ise kronik yetersiz beslenmeye maruz kaldığını vurguladı. 

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de ise her 10 çocuktan 3'ünde büyüme geriliği olduğunu kaydeden Lowcock, bu çocukların hayatlarının geri kalanında bu sorunla yaşayacaklarını ifade etti.