image

PeyamaKurd - Rojava’da Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrolünde bulunan kamplarda tutulan IŞİD’li teröristleri para karşılığı serbest bıraktığına dair endişe verici bilgiler geldiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın bu bilgiyi doğrulatmaya çalıştığını dile getirdi. 

Rusya diplomasisinin 2019 yılındaki çalışmalarının değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Lavrov, Rojava’daki kamplarda tutulan teröristlerin DSG üyeleri tarafından para karşılığı serbest bırakıldığına ve Suriye'nin diğer bölgelerine kaçtığına dair bilgiler aldığını vurguladı. 

Sergey Lavrov, söz konusu bu bilgilerin çok endişe verici olduğunu ve Rusya'nın bunları doğrulatmaya çalıştığını belirterek, "DSG üyeleri üzerinde nüfuzu bulunan ABD'li partnerlerimizi uzun süredir uyarıyorduk. Kamplardaki militanların tutuklu olduklarını ve oradan kaçmamaları gerektiğini söyledik. Maalesef bunların gerçekleşme riski var" ifadesini kullandı. 

Ayrıca açıklamasında "DSG güçlerinin kontrolü altındaki kamplarda 10.000'e yakın militan bulunuyor" diyen Lavrov, bu kampları denetimleri altında tutan DSG güçlerinin ise çoğunlukla Kürt birliklerinden oluştuklarını ifade etti.