image

PeyamaKurd - Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma ve gerilime yönelik değerlendirmelerde bulunan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya, ülkesinin Dağlık Karabağ krizinin çözümünden yana olduğunu ve hiçbir tarafı diğerine karşı desteklemediğini dile getirdi.

Basına bugün bölge ile ilgili açıklamalarda bulunan Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, “Türkiye kesinlikle Azerbaycan’a destek veriyor. Bunu biliyoruz. Ama bu, bizim diğer tarafta olduğumuz ve Azerbaycan’a karşı Ermenistan’a destek verdiğimiz anlamına gelmiyor. Bu böyle değil. Biz adil çözüm, ateşkes, askeri operasyonların son bulmasından yanayız. Biz, her iki ülkenin bu gerilime son vermesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Rus temcilsi açıklamasında, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne başka ülkelerin katılımının yardımcı olmayacağını, sadece durumu daha da kötüleştireceğini dile getirerek, tüm taraflara maksimum itidal sergileme ve gerilimi yatıştırma üzerinde çalışmaya davet etti.

Ayrıca Nebenzya açıklamasının devamında, Rusya, ABD ve Fransa’nın ateşkes ve önkoşulsuz görüşme çağrısını belirterek, “Minsk Grubu eşbaşkanı ülkelerin liderlerinin bugün yaptığı açıklama, meseleyi yeni düzeye çıkarıyor ve liderlerin bu olaylara ne kadar ciddi yaklaştığını gösteriyor” sözlerine yer verdi.