image

PeyamaKurd - Irak’ta yaşanan son gelişmelere değinen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak'ta askeri üsleri ve elçilik binalarının hedef alındığını söyleyerek, bu saldırılara karşılık vereceklerini belirtti. 

Irak’taki askeri üsleri ve elçilik binalarını hedef alan saldırılara ilişkin açıklamada bulunan Pompeo, halkları açlıktan ölürken bazı kimselerin hala silah ve bomba üretmeye devam ettiğini belirterek, “Irak’ta büyükelçiliğimizi ve vatandaşlarımızı hedef alan saldırılara karşılık vereceğiz” ifadesini kullandı. 

Pompeo, bakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında, Covid-19 salgınına ilişkin açıklamalarda da bulundu. 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görevli yaklaşık 50 personelde Covid-19 tespit edildiğini kaydeden Pompeo, bir personelin de virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini dile getirdi. 

Pompeo, salgınla mücadele kapsamında yurt dışı ticari ve tahliye amaçlı devlet destekli uçuşların yakın zamanda durdurulabileceğini belirterek, ABD'ye dönmek isteyen vatandaşlara elçiliklerle irtibata geçmeleri ve dönüş için acele etmeleri çağrısında bulundu. 

Coronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İran, Venezuela ve Kuzey Kore’ye yardım önerisinde bulunduklarını ifade eden Pompeo, “Bu bir insani mesele, ne yazık ki biz bu ülkelerin halklarına hükümetlerinden daha fazla yardım etmeye çalışıyoruz” sözlerine yer verdi.