image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Venezuela Hava Kuvvetleri’ne ait bir Su-30 uçağının Amerikan EP-3 radyoelektronik keşif uçağını ‘saldırgan bir şekilde takip ettiğini’ iddia etti. 

Keşif uçağının takip edilmesine ilişkin ABD Güney Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, önceki gün meydana gelen olayda Su-30’un ABD’ye ait hava aracını ‘saldırgan bir şekilde takip ederek uçağı ve mürettebatını riske attığı’ iddia edildi. 

Pentagon’dan yapılan açıklamada “EP-3 uçağı, Karayip Denizi’nin uluslararası hava sahasında birçok ülke tarafından tanınan ve onay verilen bir görevi yerine getiriyordu” denildi. 

Açıklamanın devamında ise “Bu eylemler, Rusya’nın (Venezuela Devlet Başkanı Nicolas) Maduro’nun yasadışı rejimine sorumsuz bir şekilde askeri destek verdiğini gösteriyor, ayrıca Maduro’nun pervasızlığını ve sorumsuzca davranışlarını ortaya koyuyor” sözleri kullanıldı. 

Sosyal medyada yayınlanan açıklamada ayrıca Venezuela’ya ait Su-30 uçağının yakından çekilmiş fotoğraf ve videosu paylaşıldı.