image

PeyamaKurd - Türkiye ile Rusya'nın İdlib'de geniş çaplı bir çatışmaya yakın olduklarını gördüklerini dile getiren ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, “uluslararası toplumun Suriye hükümetine İdlib'deki saldırılarına son vermesi konusunda baskı uygulaması gerektiğini” belirtti.  

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğamiral William D. Byrne ile Pentagon'da ortak basın toplantısı düzenleyen Hoffman, İdlib’teki gelişmelere değindi. 

Pentagon Sözcüsü açıklamasında, İdlib'deki son gelişmelere ilişkin bir soruya, Pentagon'un Suriye konusundaki duruşunun değişmediğini ve ülkede nihai çözümün siyasi olması gerektiğine inandıklarını ifade etti. 

"Esad'in kendi halkına saldırmaya devam ettiğini görüyoruz” diyen Hoffman, “İdlib'deki saldırılarını görüyoruz. Ruslarla Türklerin bu alanda geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın olduklarını görüyoruz. Bundan kaçınmak için bir çözüm yolu bulacaklarını umuyoruz.

Uluslararası topluma Suriye'ye İdlib'deki saldırıları durdurmak konusunda baskı uygulama ve barışçıl bir çözüm bulması çağrımıza devam ediyoruz” sözlerine yer verdi.