image

PeyamaKurd - ABD’li New York Times (NYT) gazetesinde Thomas Gibbons-Neff ve Eric Schmitt imzalı bir yazı yayımlandı. Söz konusu yazıda ABD’li komutanların Türkiye, Rusya, İran ve Suriye güçlerini ‘IŞİD’den daha tehlikeli’ olarak gördüklerini öne sürüldü. 

Gazetede ABD Başkanı Donald Trump’ın Rojava’da strateji değiştirmesine yönelik bir yazı kaleme alındı.

IŞİD’ten daha tehlikeli” 

Thomas Gibbons-Neff ve Eric Schmitt imzalı yazıda, Trump’ın bölgeden çekilme kararı almasının ardından ABD’li komutanların; Türkiye, Rusya, İran ve Suriye rejim güçlerini “terör örgütü IŞİD’den daha tehlikeli” olarak gördükleri iddia edildi. 

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) iki yetkiliye dayandırılan iddiaya göre, ABD’li komutanlar, “Rusya destekli Suriye hükümeti dahil olmak üzere bölgedeki silahlı gruplar tarafından yapılacak olası taarruz” konusunda danışmanlık talep ediyor.

Durum karmaşık hale geldi”

Gazetenin bir belge de paylaşarak, ABD’li güçlerin çekilmeye başlamasından bu yana karşı taraftaki kuvvetlerin bölge çevresinde artmasının, şu an bölgede bulunan ABD askerlerinin durumunu daha “karmaşık” hale getirdiği ifade ediliyor. 

Trump’ın çekilme kararından önce ABD ve Rus askerlerin bölgede koordineli biçimde çalıştığı ifade edilden yazıda, çekilme kararıyla beraber Türkiye destekli ÖSO kuvvetlerinin bölgeye girmesinin bu koordinasyonu bozduğu da kaydediliyor. 

Söz konusu yazıda ayrıca, ÖSO çetelerinin Türkiye tarafından kötü yönetildiği vurgulanıyor.  Ayrıca Pentagon kaynakları Rus güçlerin muharabe alanını yönetme konusunda daha güvenilir olduğunu belirtiliyor.