image

PeyamaKurd - NATO'nun Dağlık Karabağ'daki çatışmanın tarafı olmadığını dile getiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Ermenistan ve Azerbaycan müzakerelere devam etmeli" açıklamasına yer verdi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Brüksel'deki NATO karargahında görüşmelerinden sonra basına açıklamada bulundu. 

Dağlık Karabağ'daki durumu görüştüklerini dile getiren Stoltenberg, "Sayın Cumhurbaşkanına NATO'nun bu çatışmanın parçası olmadığını hatırlattım. Azerbaycan da Ermenistan da 25 yıldan fazla süredir NATO'nun değerli ortaklarıdır" ifadesini kullandı. 

Jens Stoltenberg, NATO'nun ateşkesin ihlal edilmesi nedeniyle endişeli olduğunu belirterek, anlaşmazlıkların bitmesi, acıların dinmesi ve barışçıl bir çözümün bulunmasının önemine vurgu yaptı. 

Taraflara itidal ve ateşkese uyulması çağrısında bulunarak gerginliğin bir an önce düşürülmesini istediklerini aktaran Stoltenberg, "Sivillerin hedef alınması kabul edilemez ve derhal durmalı. Herkes kalıcı bir siyasi çözüm için çalışmalı. Ermenistan ve Azerbaycan müzakerelere devam etmeli" dedi.