image

PeyamaKurd - Yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) kuruluşundan bu yan en büyük sınavla karşı karşıya bulunduğunu belirten Almanya Başbakanı Merkel, Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada Covid-19 salgınının tüm AB üyelerini etkilendiğini dile getirdi. 

Merkel açıklamasında, "Bana göre AB, kuruluşundan bu yana en büyük sınavla karşı karşıya bulunuyor" diyerek, Avrupa’nın bu krizden güçlü şekilde çıkmasının tüm ülkelerin çıkarına olacağını vurguladı. 

Alman Başbakanı, Avrupa’nın durumu iyi olduğunda Almanya’nın da durumunun iyi olacağını dile getirerek, bunun daha güçlü Avrupa ile mümkün olabileceğine değindi. 

Aynı para birimine sahip ülkelerin krizden daha fazla etkilendiğine vurgu yapan Merkel, bundan dolayı Euro Grubu ülkelerinin maliye bakanlarından kriz döneminde alınacak tedbirlerle ilgili önerler sunmalarını istediklerini kaydetti. 

Öte yandan Merkel, kriz döneminde AB ülkelerine Avrupa’yı birlikte savunma çağrısında bulunarak, sadece ulusal düzeyde değil, AB seviyesinde de ekonomik teşvik programına ihtiyaç duyulduğunu, Almanya’nın da buna katkı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.