image

PeyamaKurd- Erdoğan’ın ABD’de Başkan Trump ile yapacağı görüşmeyi ve Türkiye’nin Kürt politikalarını sıklıkla eleştiren Brett McGurk, eleştirilerine devam etti.

Yoğun protestolar eşliğinde geçen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi ve sonrası çok sert eleştirilerde bulunan Brett McGurk, hem Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hem de ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik tepki gösterdi.

New Jersey Senatörü Bob Menendez’in Trump’a yönelttiği 10 maddelik son derece suçlayıcı ifadelerin bulunduğu soruların ardından ABD’nin Suriye eski Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD Başkanı Tump’ı sert sözlerle eleştirdi.

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden “Trump’ın belki Erdoğan’a sormayı isteyebileceği 15 basit soru ama bunları sormayacaktır” diye yazan Mcgurk, sorularını şöyle sıraladı:

1- Bağdadi, Türkiye sınırından 5 km'den daha az ötede iyi hazırlanmış tünellere sahip güvenli bir evde tam olarak nasıl yaşıyordu?

2- Bağdadi’nin iki numaralı elemanı, sizin sınırınızda tamamen kontrol edebileceğiniz küçük bir kasaba olan Cerablus’ta neden bulundu?

3- ABD’nin SDG’yi sınırınızdan 30 km uzağa çekmesini talep ettiğinizde, Bağdadi’nin ailesiyle sınırınızın 5 km ötesinde yaşadığını biliyor muydunuz?

4- Neden sıkça Suriye'yi kontrol kontrol etmek ve kontrol altına almak için iddia ettiğiniz bölgeler, El Kaide ve/veya IŞİD liderleri için bir izinli cennete dönüştü?

5- Son birkaç hafta içinde, Bağdadi’nin eşinin de aralarında olduğu çok sayıda yakınını tutukladığınızı iddia ediyorsunuz. Peki neden şimdiye kadar dünyanın en çok aranan teröristlerinin bu akrabalarını tutuklamadınız? Peki Türkiye'de ne yapıyorlardı?

6- Birçoğu El Kaide ve IŞİD'in bel kemiği hâline gelen 40 bin yabancı savaşçı Türkiye'den Suriye'ye nasıl serbestçe geçiş yapabildi?

7- Neden sınırınızı IŞİD'e kapatmaya yardımcı olmak için size yöneltilen özel talepleri defalarca reddettiniz? Ve sonra neden sadece SDG'nin IŞİD'i yenmesinin ardından sınırı kapattınız?

8. Suriye'de Putin ve Rus kuvvetleriyle ortak devriyelerini kabul ederken Amerikan ordusuyla komşu bölgelerdeki ortak devriyeleri neden reddettiniz ve ardından Kuzey Suriye’nin 3’te ikisinde sebebsiz bir saldırı ile birliklerimizi Esad ve Rusya’ya karşı büyük tehlike altına soktunuz?