image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği'nin (AB) acilen bir Akdeniz politikası oluşturması gerektiğini belirterek, Rusya ve Türkiye'ye atıfta bulunarak bölgenin kaderinin diğer ülkelerin eline bırakılmaması çağrısında bulundu.

Macron açıklamasında, Türkiye'ye Libya ve Doğu Akdeniz'deki izlenen politikalar hakkında sert eleştiriler getirerek, Fransız Devrimi'nin yıldönümü vesilesiyle ordu mensupları ile bir araya geldi.

Bölge ile ilgili açıklamasında Avrupa'nın Akdeniz'deki jeopolitik konularda daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini savunan Macron, "Avrupa'nın Akdeniz’deki jeopolitik meselelere el atması, 'başka güçlere bırakmadan' kendi kaderini yönetmesi son derece büyük önem arz ediyor" dedi.

Le Monde gazetesi, Macron'un açıkça dile getirmemesine rağmen 'başka güçler' tabiriyle Rusya ve Türkiye'yi kast ettiğini yazdı. 

“Akdeniz sorun teşkil etmeye devam edecek” 

Fransa Cumhurbaşkanı, çok sayıda kriz faktörünün bir araya gelmesi nedeniyle Akdeniz'in önümüzdeki birkaç yıl içinde sorun teşkil etmeye devam edeceği öngörüsünde bulunarak, Rusya ve Türkiye'nin güçlü konumda olduğu Libya'daki duruma ve Türkiye, İsrail, Mısır veya Yunanistan gibi birkaç ülkenin enerji kaynaklarını kontrol ettiği Akdeniz'deki gerilimin uzun yıllar boyunca giderek katlanacağını savundu. 

Akdeniz'de 'yeni güçlerin oyunlarına' değinen Macron şu ifadelere yer verdi:

"Avrupa, Akdeniz'deki rolünü ve yerini safça davranmadan ve rehavete mahal vermeden yeniden tanımlamalıdır. Akdeniz'de bizler olmadan kalıcı bir barış sağlanamaz. Geleceğimizin başka güçler tarafından inşa edilmesini kabul edemeyiz. AB acilen bir Akdeniz politikası oluşturmalı."