image

PeyamaKurd - Macron'a sert eleştirilerde bulunan Aleksandr Lukaşenko, kendisinden görevi bırakmasını isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u 'olgunlaşmamış politikacı' olarak nitelendirdi. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Belarus Cumhurbaşkanlığı, Lukaşenko, Macron'un kendisine yönelik istifa çağrısına cevap verdiğini duyurdu.

Açıklamaya göre Aleksandr Lukaşenko, "Macron'un prensiplerine göre, Paris sokaklarında 'sarı yelekliler' gösterilere başladığında 2 yıl önce kendisi Fransa Cumhurbaşkanlığından istifa etmeliydi. Yıllar geçiyor, 'sarı yelekliler' hala sokakta. Sayın Macron hala görevde. Fransa ise kitlesel protestoların alışkanlık haline geldiği bir ülke oldu" sözlerine yer verdi.

Lukaşenko, Fransa'nın Marsilya ve Lyon şehirlerinde Müslümanların yaptığı protestoları da hatırlatarak, Macron'un bu gruplara yönetimi devretmesinde müzakereler için Minsk'in platform olmaya hazır olduğunu kaydetti.

Lukaşenko açıklamasının devamında, "Deneyimli bir politikacı olarak, 'olgunlaşmamış' politikacı Macron'a etrafına daha az bakmasını, bunun yerine Fransa'nın iç işleriyle meşgul olmasını tavsiye ediyorum. Ülkede biriken sorunları çözmeye başlamak daha iyi olur" ifadesini kullandı.