image

PeyamaKurd - 19 Ocak'ta Berlin'de düzenlenecek olan Libya konulu konferansın 6 sayfalık taslak metni Reuters haber ajansı tarafından basına sızdı. Yayımlanan metne göre, ülkede ateşkesin gözetimi için komiteler kurulacak ve göçmen gözaltı merkezleri kademeli olarak kapatılacak. 

6 sayfalık metni yayınlayan İngiliz haber ajansına göre taslak metinde Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Feldmareşal Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu arasında yapılacak olan ateşkes anlaşmasına ilişkin ayrıntılar yer alıyor. 

Libya'ya yönelik metinde ateşkesin gözetimi için 'teknik komiteler' oluşturulması öngörülürken, çatışan taraflara 'güvenilir, uyumlu, birbirini izleyen ve karşılıklı' adımlar atılması yönünde taleplerde bulunacak. 

“Rusya ve Türkiye asker konuşlandırabilir...” 

Konuyla ilgili haber ajansına konuşan yetkililer, ateşkes gözetiminin Libya'daki mevcut BM misyonunu güçlendirmeyi veya Rusya, Türkiye veya diğer ülkelerden askerlerin konuşlandırılmasını içerebileceğini belirtti. 

Basına sızan bilgilere göre metinde ertelenen seçimlerin en kısa sürede yapılması ve ulusal birlik hükümetinin kurulması çağrısı da yer alırken, seçimlere ilişkin herhangi bir tarihlendirme de bulunuyor. 

Öte yandan metinde öngörülen maddelerde Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Seleme'nin de hemfikir olduğu kaydedildi.