image

PeyamaKurd - İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, Kürt çocuklarına yüksek dozda ilaç vermesiyle gündeme gelen Dr. Burcu Gürsoy bir ay meslekten men edildiğini duyurdu. 

Dr. Burcu Gürsoy hakkında deontolojiye aykırı davranmak, hekimliğe yakışmayan söylem ve davranışlarda bulunmak, usulüne uygun olmayan adli rapor düzenlemek, gerçek dışı adli rapor düzenlemek iddialarıyla İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından soruşturma açılmıştı. 

Hakkında açılan soruşturma sonucunda Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu 23.10.2018 tarih 2018- 166 sayılı kararında, Gürsoy’a doktorluk mesleğinin evrensel gerekliliğe ve etiğine uygun davranmadığına karar vererek bir ay meslekten men etme cezası verdi. 

Kurulu'n konuyla ilgili yaptığı açıklaması ise şöyle: “Gözaltına alınan kişilere adli muayenenin göz altı aracında toplu soru sorarak muayene etmeye çalışması deontoloji kurallarını çiğneyerek, hakaret ettiği, kuralla aykırı muayene ettiği ayrımcılık yaptığı ve kişileri muayene etmeden adli rapor formunu doldurmasının kusurlu olduğu anlaşılmıştır. Kişilere gözaltı sırasında işkence ve kötü muamele eden Gürsoy’un bu muayene tarzının kusurlu olduğu anlaşılarak TTB Kanunu’nun 39. Maddesi ve TTB Disiplin yönetmeliğinin 5/j ve 5/s maddeleri kapsamında geçici olarak bir ay meslekten alıkoyma cezası verilmiştir."