image

PeyamaKurd - Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir Kürt ailenin 3 üyesi başları kesilerek infaz edildi.

Irak medyasında yer alan habere göre Şilan Dara isimli üniversite öğrencisi ile annesi Aliye Necmi ve babası Dara Rauf, dün gece kendi evlerinde başları kesilerek infaz edildi. Genç kızın tecavüze uğradığı ve ardından iki bacağının da kesildiği ortaya çıktı.

Bağdat’ta bir emniyet yetkilisi ise Kürt ailenin infaz edildiği olayla ilgili, “Kimliği belirsiz bir grup, Mensur Mahallesi’ndeki Mensur Caddesi’nde bulunan Kürt ailenin evine baskın yapıyor. Burada anne, baba ve kızı başlarını keserek öldürüyor” bilgisini paylaştı.

Sosyal medyada olayla ilgili yapılan yorumlarda, Şilan Dara’nın ailesinin tek çocuğu olduğu ve eczacılık fakültesi öğrencisi olduğu belirtiliyor.

Süleymaniye’ye yerleşeceklerdi 

Dara Rauf’un yeğeni Aşna Baban, dayısının, Bağdat’taki mülklerini sattığını ve Kürdistan’a dönerek Süleymaniye’ye yerleşme hazırlığında olduklarını söyledi.

Medyaya yansıyan bilgilere göre ailenin başları kesilerek katledildiğini belirten Aşna Baban, “Güvenlik güçlerinden aldığımız bilgiye göre dayım ve yengem bıçaklanarak, kuzenim Şilan ise bağlanıp boğularak öldürülmüş” dedi.

Güvenlik güçlerinin, olayın planlı bir hırsızlık vakası olduğunu söylediği belirtildi.

Baban, “Şilan eczacılık okuyordu, aynı zamanda aktivistti. Irak’taki gösteriler sırasında yaralanan göstericilere çok yardım etmişti” diye anlattı.

Geçtiğimiz hafta ailenin Süleymaniye’de bir daire kiraladığı öğrenildi.

Süleymaniye doğumlu Dara Rauf ile Erbil’in Koye ilçesi nüfusuna kayıtlı eşi Aliye Necmi emekli memurdu. Kürt aile bugün Süleymaniye’de toprağa verilecek.


K24