image

PeyamaKurd - Almanya'da Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan Küresel Silahlanma Endeksi raporunda, İsrail’in 2007’den beri dünyanın en güçlü silahlanan ülkesi olduğu ortaya çıktı.

Raporda, İsrail’in savunmaya yaptığı bu yüksek yatırımlarından, güvenlik durumunun halen gergin olduğu sonucuna varılıyor.

İsrail’in 169 bin 500 askere sahip olduğunu belirten rapor, silahlanma yarışının Ortadoğu’daki genel olarak yüksek düzeyde kalan silahlanma oranıyla uyumlu olduğunu kaydetti.

“İkinci sırada Ermenistan var”

151 ülkenin askeri harcamalarının diğer alanlardaki harcamalara ve GSYH oranı baz alınarak hazırlanan endekste ikinci sırada ise  Ermenistan bulunuyor.

Ermenistan’ı sırasıyla Umman, Bahreyn, Singapur, Suudi Arabistan, Brunei, Rusya, Kuveyt ve Ürdün izledi.

“Yunanistan 12, Türkiye ise 20’nci sırada”

Rapora göre, Türkiye, askeri harcamaların Gayrı safi yurtiçi hasılasına (GSYH) oranı yüzde 1,8 ile endekste 20'nci sırada yer aldı. 

Yunanistan ise endekste askeri harcamaların GSYH'ya oranı yüzde 1,6 ile 12'nci sırada yer alırken, raporda Yunanistan’ın Akdeniz’de Türkiye ile yaşadığı gerginliklerden dolayı son zamanlarda yüksek oranda silahlandığı belirtildi.