image

PeyamaKurd - İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Rümeysa Gülmez, Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın iki yıldır yaptıkları resmi başvuruyu kabul etmeyip, bakanlığa girişlerine izin verilmemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Rümeysa Gülmez, hiçbir sebep göstermeden başvurularını reddeden bakanlığa tepki göstererek, “Türkiye siyaseti kendi partilerine karşı Kürdistani, demokratik ve dindar bir parti istemiyor. Bu parti kurulduğu zaman onlara alternatif olacak. Onların oyunu alacağımız ve başarılı olacağımız için istemiyorlar” ifadesini kullandı.

Türkiye İçişleri Bakanlığı,  İnsan ve Özgürlük Partisi’nin (PİA) kuruluş dilekçesini kabul etiyor.

Öte yandan Bakanlık, 11 gün önce başvuru yapmak için Bakanlığa gelen parti yetkililerini hiçbir sebep göstermeden içeriye girmelerine izin vermemişti.

İçişleri Bakanlığı’nın vermiş olduğu karar ve parti yetkililerine sergilediği muameleye tepki gösteren Menice Rümeysa Gülmez, “Türkiye siyaseti kendi partilerine karşı Kürdistani, demokratik ve dindar bir parti istemiyor. Bu parti kurulduğu zaman onlara alternatif olacak. Onların oyunu alacağımız ve başarılı olacağımız için istemiyorlar. Bugüne kadar kendisini AKP, MHP, Gelecek ve DEVA Partisi’ne mecbur hissedenler partimize yönelecek. Böyle bir şey istemiyorlar. Oyları ve ağırlığı azalacağı için bize engel çıkarıyorlar” dedi.

Menice Rümeyse Gülmez Rudaw'a yaptığı açıklamalarda, bu kararların yasal olmadığını, talimatla hareket edildiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiçbir sebep ve belge yok. Kayda değer bir şey söylemiyorlar. Ne reddediyorlar ne de kabul ediyorlar. Çünkü ilk başvurumuzda Süleyman Soylu bize yanıt verdi: Yazıda başvurunun İçişleri Bakanlığı’na şahsen yapılması gerektiği belirtildi. Süleyman Soylu’nun cevap yazısıyla birlikte dosyamızı elden getirdik ama dilekçemizi almayı kabul etmediler.”