image

PeyamaKurd - Rojava’da silah altına alındığı iddia edilen çocukları ailelerine iade edileceklerini belirten Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, bu durumun ispatlanması halinde çocukları askeri birliklere alan kişilerin de cezalandırılacağını teyid ettiği ifade edildi. 

Kürdistan basınına açıklamalarda bulunan Kürt siyasetçi Şêrwan İbrahim, Mazlum Kobani ile yaptığı görüşmenin ayrıntıları hakkında konuştu 

Şêrwan İbrahin, DSG Genel Komutanı’nın “Rojava’da Kürt taraflar arasındaki diyalog devam edecek” dediğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: 

“Gerçekten General Mazlum Suriye’nin kuzeydoğusunda örnek bir lider haline gelmiş. Tüm bileşenlerle görüşüyor, herkesi dinliyor. Biz de kendisi ile görüşmek istedik, bir takım istek ve talepler vardı. Bu görüşmede bu konuları masaya yatırdık. Bunlardan biri silah altına alındığı iddia edilen çocukların meselesiydi. Diğeri kamu hizmetleri konusuydu. Halkın bu konulardaki talep ve şikayetlerini aktardık.” 

Kürt siyasetçi açıklamasında, “DSG’nin 18 yaşından küçükleri silah altına almak gibi bir yaklaşımı yok. Uzun zamandan beridir de bu konuda denetimler yapılıyor” sözlerine yer verdi.