image

PeyamaKurd - IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyonun askeri güçlendirme çalışmaları devam ediyor. ABD önderliğindeki uluslararası koalisyona ait 50’ye yakın aracın Semelka sınır kapısı üzerinden M4 uluslararası karayoluna doğru hareket ettiği görüldü. 

Koalisyona ait yaklaşık 50 kamyonluk bir konvoyun Kürdistan Bölgesi’nden hareket ederek M4 otoyulu üzerinden geçtiği ve Rojava’nın Hasekê kentine doğru gittiği ifade edildi.

PeyamaKurd muhabirinin aktardığına göre kamyonların, Semelka sınır kapısı üzerinden giriş yaptığı ve kapalı askeri envanterler ile lojistik ekipmanlar taşıdığı belirtidi. Lojistik ve askeri malzeme taşıyan askeri konvoyun zırhlı korumalar da dahil olmak üzere 50’ye yakın olduğu ifade edildi. 

Suriye Gözlemevi (SOHR) de geçişi doğrulayarak koalisyon konvoyunun Tanf (el-Velid) sınır kapısına doğru ilerlediğini ve Kürdistan Bölgesi’den, Hesekê’ye doğru ilerlediğini belirtti. 

Kürdistan Bölgesi'nden çıkan askeri konvoyun Hesekê’ye gitti ve bugün ise Kasrak hava üssüne doğru yola çıktığı belirtildi. Diğer yandan Koalisyon Temmuz ayının başında da 20 araçtan oluşan bir askeri konvoyu Kasrak üssüne yollamıştı.