image

PeyamaKurd - Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) yetkilileriyle Türkiye’nin İstanbul kentinde görüşen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rojava ile ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

İstanbul’da bulunan James Jeffrey, ilk kez Suriye muhalifleri dışında ENKS yetkilileriyle bire bir görüşme gerçekleştirerek Rojava ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Jeffrey ile yapılan görüşmede ENKS yetkililerinden Süleyman Oso, Muhammed İsmail, Nimet Davut, Fesel Yusuf, Kamiran Haco ve Abdullah Geddo yer aldı. 

Görüşmeyle ilgili açıklamada bulunan Kürdistan basını şunları paylaştı: “ENKS’nin muhalefet ile birlikte hareket etmesini istiyen James Jeffrey, ayrıca ENKS’li yetkililerden Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile bir barış ve birlik oluşturulması konusunda telkinde bulunarak, gelecekte de Kürtler açısında önemli getirisinin olacağını iletti. Jeffrey’nin ENKS’den bu talebi de oldukça önemlidir. Görüşmede Jeffrey ayrıca, Kürt yetkililere ABD güçlerinin Fırat’ın doğusunda çekilmeyeceğini yenilemiş.”