image

PeyamaKurd - Irak’a Zelzal ve Sayyad isimli kendi yapımı olan 2 hava savunma sistemini yerleştiren İran, Suriye’ye de Baver 373 adlı hava savunma sistemlerini yerleştirdi. 

Füze sevkiyatına ilişkin Rus ordusu ve istihbarat kaynaklarına yakın olan Rusya merkezli Avia.pro adlı internet sitesindeki habere göre Rus S-300 füzelerinin bir benzeri olarak İran tarafından üretilen Baver 373 adlı füzelerin Suriye’nin Humus bölgesindeki Şam askeri yönetimi ve Rus ordusunun denetimindeki T-4 Hava üssüne yerleştirildiği ifade edildi. 

Karadan karaya ve karadan havaya fırlatılabilen Baver 373 füzeleri, 300 kilometrelik menzili ile İran’ın rahatlıkla İsrail’deki herhangi bir hedefi vurmasına olanak sağlayacak. 

İran, Baver 373 füze sistemlerini bölgeye yerleştirdi 

Temmuz ayından bu yana periyodik olarak Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesi ve Şam yakınlarındaki İran askeri üsleri ve hedeflerinin İsrail’e ait uçaklar ve hava araçları tarafından vurulmasının ardından; bölgedeki askeri varlığını korumak isteyen İran, İsrail tehdidine karşı savunma geliştirmek amacıyla Baver 373 füze sistemlerini bölgeye yerleştirdi. 

Geçtiğimiz hata başında da Irak’ın başkenti Bağdat yakınlarına kendi yapımı olan Zelzal ve Sayyad adlı füzelerini yerleştiren İran, Suriye’ye de Baver 373 Hava Savunma Sistemlerini yerleştirerek bölgedeki askeri varlığını kalıcı hale getirmeye özen gösteriyor.