image

PeyamaKurd - İran ile tutuklu takasına ilişkin açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, 2016’dan beri İran’da tutuklu bulunan Princeton Üniversitesi öğrencisi Xiyue Wang’ın evine döneceğini dile getirdi. 

Yazılı açıklamada bulunan Trump, Xiyue Wang’ın salınmasında aracı olan İsviçre’ye teşekkür ederek, “Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük önceliği vatandaşlarının güvenliği ve refahıdır. Esir tutulan Amerikalıları serbest bırakmak hükümetim için hayati bir öneme sahiptir ve yurt dışında yanlış yere tutuklanmış bütün vatandaşlarımızı eve getirmek için çok çalışmaya devam edeceğiz" sözlerine yer verdi. 

Tutuklu ABD’lilere yönelik yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’da ve dünya genelinde tutulan her Amerikalıyı sevdiklerine kavuşturana kadar çalışacaklarını ifade etti. 

Xiyue Wang’ın iadesine yardımcı olduğu için İsviçre hükümetine teşekkür eden Pompeo, Tahran'ın da bu konuda yapıcı olmasından dolayı memnuniyetini belirtti. 

Öte yandan Pompeo açıklamasının devamında, "İran’da haksız yere gözaltına alınan bütün ABD vatandaşlarının serbest bırakılması için çağrı yapmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.