image

PeyamaKurd - Başkent Tahran'dan nükleer bilimci üst düzey yetkili Fahrizade'ye yapılan suikastı sonrası, İran en az yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması Ek Protokolü’nden ayrılmayı öngören yasa, meclisten geçmesinin ardından, Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından onaylandı.

İran Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı Muhsin Fahrizade’ye Tahran yakınlarında düzenlenen suikast sonrası, İran meclisinin nükleer faaliyetleri hızlandırmak için çıkardığı yasa Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK) tarafından kabul edildi.

Nükleer program ile ilgili onay kararı, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerinin karşı çıkışına rağmen kabul edildi.

İran Meclisi'nin kabul ettiği ‘Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı’ adı verilen yasa, nükleer faaliyetlerin artırılıp hızlandırılmasını ve nükleer tesislerdeki uluslararası denetimlerin sınırlandırılmasını öngörüyor.

Tahran meclisindeki muhafazakarların çoğunluğu ile kabul edilen ve nihai onay makamı AKK tarafından tasdik edilen yasa, muhalefetini açıklamasına rağmen hükümete tebliğ edildi.