image

PeyamaKurd - Türk güçlerinin Kürdistan Bölgesi sınırlarında harekat düzenlemesi sonrası Irak hükümetinin Zaho ilçesine bağlı Derkar ve Batifa kasabalarında bulunan 3 noktaya Sınır Muhafızları birliklerini yerleştirdiği bilgisi paylaşıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Batifa Nahiyesi Müdürü Dilşer Abdulsetar, Irak Hükümetine bağlı sınır birlikleri Batifa’nın Kela Şabanike ve Siyar bölgeleriyle Derkar kasabasına bağlı Kea Dere bölgelerine yerleştirildiğini ifade etti.

Batifa Nahiye yetkilisi, sınır birliklerinin “TSK’nın Kürdistan Bölgesi topraklarında daha fazla ilerlememesi ve sivillerin can güvenliği için” bölgeye yerleştirildiğini belirterek, “Bu 3 bölgenin belirlenmesi askeri bir hamledir. Türkiye’nin daha fazla ilerlememesi ve bu bölgede yaşayan insanların hayatını etkilememesi için çok önemli” sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamada bulunan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Babekir Feqê, TSK’nın 20 ile 40 kilometre, İran ordusunun da 10 kilometre kadar Kürdistan Bölgesi sınırları içerisine girdiklerini belirtti.