image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınında İngiltere'de yürütülen aşı çalışmalarında elde edilen bilgilerin siber saldırılar yoluyla çalınmak istendiği ileri sürüldü. 

Konuyla ilgili iddiada İngiliz istihbarat birimleri bu saldırıların kaynağını belirtmezken, bilgisayar korsanlarının çok basit yöntemlerle Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) ve aşı geliştiren laboratuvarların sistemlerine sızmaya çalıştığı ifade edildi. 

Yapılan saldırıya ilişkin The Guardian'da yer alan haberde konuya yakın kişiler kaynak gösterilerek, saldırıların arkasındaki güç olarak Çin hedef gösterildi. 

Diğer taraftan ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) geçtiğimiz ay Çin hükümeti adına faaliyet gösteren bilgisayar korsanlarının Kovid-19 aşısı geliştirme araştırmalarına sızmaya çalıştığını raporlamıştı. 

Söz konusu bu raporlarda yer alan ve "kötü niyetli" olarak adlandırılan tek ülke Çin’in olmadığı, İran, Rusya ve Kuzey Kore de yalan haber yaymak ve bilim insanlarını hedef haline getirmek gibi faaliyetlerle suçlanmıştı.