image

PeyamaKurd- Rojava’da PYD ile ENKS arasında devam eden birlik görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kürt siyasetçi İlham Ehmed, Türkiye’nin tavrına dikkat çekerek, “Türkiye’nin tavrı her zaman olduğu gibi düşmancadır. Türkiye anlaşmamızı tabiki istemez. Türkiye’nin tavrı Kürtlerin bölünüp parçalanması üzerine inşa edilmiştir” dedi. 

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS), Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile görüşme konusunda ısrarcı olduğunu belirten Kürt siyasetçi İlham Ehmed, görüşmelerden umutlu olduklarını söyledi.

‘Henüz siyasi olarak bir anlaşma yapılmamıştır, ancak...’

“Birlik Kürdlerin katliama uğramasına izin vermez” diyen Ehmed, “Kürdün-Kürtle  görüşmesi çok önemli bir aşamadır. Yaklaşık üç haftadır görüşmelere ara verdik. Şimdiye kadar yapılan görüşmelerden henüz siyasi olarak bir anlaşma yapılmamıştır. Ancak genel şeylerden bir ortak bir uzlaşıya ilkesel olarak varılmıştır. Bundan sonraki adım ikinci aşamadır’ dedi.

‘Eğer bu görüşmeler başarılı bir sonuca varırsa’

Deneyimli Kürt siyasetçi Ehmed, görüşmelerin başarılı olması durumunda bunun bütün Kürtlerin kazanımı olacağını belirterek, “ENKS’nin tavrı hakkinda şimdilik bir şey diyemem, görüşmeler sonucunda her şey açığa çıkacaktır. Eğer bu görüşmeler başarılı bir sonuca varırsa bu bütün Kürtler için kazanım olacaktır. Ulusal birlik için iyi bir adım olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye anlaşmamızı tabiki istemez’

Türkiye’nin görüşmelere bakış açısına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ehmed şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye’nin tavrı her zaman olduğu gibi düşmancadır. Çavuşoğlu’nun açıklamaları ENKS’ye uyarıdır zaten. Türkiye anlaşmamızı tabiki istemez.Türkiye’nin tavrı Kürtlerin bölünüp parçalanması üzerine inşa edilmiştir. Çünkü Kürtlerin birliği eskisi gibi Türkiye’nin Kürt katliamı yapmasına  izin vermez. Halkımız tüm umudunu Kürtler arasında yapılacak birlik görüşmelerine bağlamalıdır. Zaten önemli olan da Kürt halkının birliğidir. Halkımız birliğe gelmeyenleri de  zorlamalıdır.”

‘Kürdistan yönetiminin  destekleri çok değerlidir’

İlham Ehmed, Kürdistan Bölgesi Yönetiminin birlik görüşmelerine etkisine ilişkin ise “Kürdistan yönetimi birlik için desteklerini sundu ki bu çok değerlidir. Umarım bu yönlü çabalarını daha güçlü bir şekilde sürdürürler” açıklamasında bulundu.