image

PeyamaKurdCoronavirüsün yol açtığı küresel krizin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır kriz olduğunu dile getiren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bir yandan tüm dünyayı tehdit eden hastalığın, diğer yandan da “muhtemelen yakın geçmişte benzeri görülmemiş durgunluğa yol açacak” ekonomik sonuçların birleştiğini kaydetti. 

Antonio Guterres, Coronavirüsün yol açtığı krizin istikrarsızlığı derinleştirebileceğini ve çatışmaları etkinleştirebileceğini belirterek, “Bu durum bize, bunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaştığımız en ağır kriz olduğunu düşünme hakkını veriyor” sözlerine yer verdi. 

BM Genel Sekreteri, Covid-19 pandemisinin sosyoekonomik sonuçlarına küresel yanıt konulu rapor sunarak, “BM, düşük ve orta gelirli ülkelerin acil durumlara müdahale etmelerine, sosyoekonomik şoktan sonra eski haline gelmelerine yardımcı olmak için yeni çok taraflı Covid-19 müdahale ve onarma güven fonu kuruyor” ifadesini kullandı. 

Genel Sekreter’in sunduğu raporda, Dünya Sağlık Örgütü’nün 13 Mart günü Coronavirüs sonuçlarına müdahale fonu kurduğu belirtiliyor. Fon, dünyanın her bir yerinde birey, şirket ve kurumların Coronavirüs ve sonuçlarıyla mücadele çabalarına katılma fırsatını verecek. Toplanan fonlar, sağlık uzmanlarına işini yapmaları ve tedavi ile aşılar alanında ön araştırmalar yapmalarına yardımcı olacak. Bugüne kadar 200 binden fazla kişi ve organizasyonun fona katkıda bulunduğu, 95 milyon dolardan fazla toplandığı kaydedildi.