image

PeyamaKurd - Washington’da ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’nin toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin NATO’dan uzaklaşması ve Rusya’yla yakınlaşmasının en büyük endişe kaynağı olduğunu dile getirdi. 

Türkiye’ye yönelik endişi olduğunu belirten Mark Esper, “Bence, ulusal savunma stratejimize uygun olarak Rusya’ya karşı koymanın temel yolu NATO, müttefiklerimiz üzerinden hareket etmek” ifadesini kullandı. 

Açıklamasında “Suriye ve Türkiye konusuna gelince, beni en çok Türkiye’nin Rusya’yla yakınlaşıp, NATO ekseninden çıkıyor olması endişelendiriyor” diyen Esper, “Önümüzdeki görev, onları nasıl geri çekebileceğimizi, NATO ile yakınlaştıracağımızı anlamak, çünkü onların anahtar partner olduğunu düşünüyorum, 70 yıl boyunca öyleydiler” sözlerine yer verdi. 

“Görevimiz, IŞİD’in petrole ulaşmasını engellemek” 

Rusya-Türkiye ilişkilerine değinen Mark Esper, “Rusya’nın Mısır, Suudi Arabistan ve diğer yerlerdeki etkisinin genişletmesi beni endişelendiriyor, ama yine de Rusya’yla ilgili en büyük sorun Rusya’nın Türkiye’yle ilişkileri. Bu gerçekten beni endişelendiriyor” dedi. 

Öte yandan ABD hükümetinin Suriye petrolünü satmaya hazır olup olmadığı sorusuna yanıt veren Esper şöyle konuştu, “Askeri göreve odaklanıyorum. Görevimiz, IŞİD’in petrole ulaşmasını engellemek. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, halihazırda böyle planlar hakkında hiçbir bilgim yok."