image

PeyamaKurd - Rojava'daki Kürt diyaloğuna yönelik açıklamada bulunan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), medya aktivisti Fener Mahmud’un PYD’ye bağlı silahlı kişilerce tutuklanmasını kınayarak, bu tur eylemlerin Kürt diyaloğunu engellediğini bildirdi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Genel Sekreterliği, Kamışlo’da dün akşam PYD’ye bağlı silahlı kişiler tarafında kaçırılarak tutuklanan aktivist Fener Mahmud'la ilgili bir açıklamada bulundu.

"PYD, Kürt diyaloğunu engelliyor"

ENKS, Fener Mahmud’un tutuklanmasını kınayarak, böyle bir eylemle PYD'nin Kürt diyaloğunu engellediğini ve partiler arasında yapılan müzakereleri hedef aldığını açıkladı.

Fener Mehmud'un dün akşam bilinmeyen bir yere götürüldüğü ifade eden ENKS, yönetim ve liderlerin halkın görüş ve iradesine karşı saygılı olmaları gerektiği, tehdit dilini kullanma haklarının olmadığı vurguladı.

Müzakere için DSG'ye çağrı!

Aktivistin tutuklamasının Dirbêsiyê'deki bazı öğrenci ve ailelerinin tutuklanmasının ardından yapılmasına dikkat çeken ENKS, Cihad Eliko ve Nizameddin Eliko'nun halen tutuklu olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca açıklamada, medya aktivisti Fener Mahmud ve öğrencilerle birlikte tüm tutukluların serbest bırakılmasını talep eden ENKS, sorunların çözümü ve sorumluluk alması için Demokratik Suriye Güçleri (DSG) liderliğine de çağrıda bulundu.