image

PeyamaKurd- 30 yıl önce Efrin sınırında bir Türk askerinin öldürülmesi olayında bağlantısı bulundukları gerekçesi ile Türkiye destekli silahlı gruplar tarafından yakalanıp Türk güçlerine teslim edilen 3 Kürt yurttaş için Efrin İnsan Hakları Örgütü bir açıklama yayınladı.

Efrin İnsan Hakları Örgütü bu kişilerin iddia edilen asker olayıyla herhangi bir bağlantılarının bulunmadığını söyledi.

2 Temmuz günü Efrin’in Raco ilçesine bağlı Mamila köyünden Salih Osman (59), Muhammed Hüseyin (64) ve Hasan Murad (73) adlı kişiler Türkiye destekli muhalif gruplar yakalanarak Türk güvenlik güçlerine teslim edilmişti.  

Anadolu Ajansı, Türkiye’ye teslim edilip tutuklanan bu kişilerin Hatay sınırında askerlerle kaçakçılar arasında 16 Haziran 1990 yılında çıkan çatışmada Piyade Teğmen Zafer Toka'yın öldürülmesinden sorumlu olduklarını yazdı.  

Konuya ilişkin açıklama yayınlayan Efrin İnsan Hakları Örgütü, Salih Osman, Muhammed Hüseyin ve Hasan Murad’ın sözkonusu asker ölümü ile herhangi bir ilişkilerinin bulunmadığını duyurdu.

Açıklamada, her üç kişinin olayın yaşandığı dönemde kamyon şoförlüğü yaptığı, sınıra gitmedikleri hatırlatılarak olayın Türkiye’den gelen kaçakçılar tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.