image

PeyamaKurd- 2018 yılı Mart ayından bu yana Türkiye ve beraberinde desteklediği terör örgütü IŞİD eski mensuplarından oluşan ÖSO-SMO paralı milislerinin işgali altında bulunan Rojava’nın Efrin kentinde 227 sivil katledilirken, yüzlercesi de fidye amacıyla kaçırıldı.

Edinilen bilgilere göre Efrin’in Şiye ilçesinde ÖSO-SMO paralı milis gücüne bağlı El Weqas grubu üyeleri, 9 Kasım’da Enqele ve Senare köylerinde İbrahim Ebdo ve Zekeriya Mihemed adlı sivilleri kaçırdı.

El-Weqas grubune bağlı milislerin sivillere ait traktör ile iş makinalarını çaldıkları ve kaçırılan her bir sivil için ailelerinden 3 milyon Suriye lirası para istendiği belirtiliyor.

12 Kasım’da ise Efrin’in Şerawa ilçesinin Kebaşîn köyünde çoğunluğu IŞİD’li eski teröristlerden oluşturulan Feyleq El Şam milisleri tarafından kaçırılan 5 sivil, Şerawa’nın bir başka köyünde tutsak olarak tutuluyor.

Kaçırılan kişilerin isimleri ise İsmail Cimo Heyder, Hisên Ebdo Mihemed, Xesan Lûeyî İso, Dahêr Silêman Ebid ve Mihemed Ebdilqadir Hındî olarak açıklandı.

Yerel kaynaklara göre, kaçırılan bu siviller Şêrawa’nın Iskan köyündeki bir zindana götürüldü.

Yine 12 Kasım günü ÖSO-SMO paralı milisleri Efrin kent merkezindeki iş yerinden Ferhad Şêx Ebdî adlı kişiyi kaçırdı. Akıbeti bilinmiyor.

İşgalin başladığı 2018 yılı başından bu yana binlerce kişi kaçırıldı. Bunlardan bir çoğu için fidye istenirken, sistematik bir şekilde işkence uygulandı ve çok sayıda kişi vahşice infaz edildi.