image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüsün (Kovid-19) kontrol altına alınması için maske kullanımı konusunda DSÖ’nün bugün mevcut rehberini güncellediğini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Bu kılavuz, ne yapılması gerektiği konusunda güncellenmiş tavsiyeler sunuyor" ifadesini kullandı. 

Dr. Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla basın toplantısı gerçekleştirdi. 

“Maskeler Kovid-19'dan koruyamaz” 

DSÖ Genel Direktörü, kılavuzun eldeki tüm mevcut delillerin dikkatli şekilde gözden geçilerek ve uluslararası halk sağlığı uzmanları ve sivil toplum örgütleriyle yapılan kapsamlı istişareler sonucu geliştirildiğini belirterek, "Maskeler tek başına sizi Kovid-19'dan koruyamaz" dedi. 

DSÖ’nün, Covid-19 semptomları taşıyan hastaların evde kalması ve sağlık uzmanlarıyla irtibat halinde olması tavsiyesinin aynen devam ettiğini belirten Genel Direktör, "Kovid-19 taşıdığı teyit edilen kişiler izole edilmeli, bir sağlık kuruluşunda bakım görmeli ve temas ettiği kişiler de karantinaya alınmalıdır. Hasta kişi veya temasta olduğu birinin illaki evini terk etmesi gerekiyorsa, bu kişiler tıbbi maske takmalıdır" sözlerine yer verdi. 

Kovid-19 ile ilgili önlemler yeniden şekillendi 

Ghebreyesus açıklamasında, sağlık kuruluşları gibi virüsün yayılma riskinin yüksek olduğu yerlerde sadece sağlıkçıların değil tüm çalışanların her koşulda "tıbbi maske" takması gerektiğini belirterek şunları dile getirdi: 

"İkincisi, toplumda bulaşmanın olduğu yerlerde ve fiziksel mesafenin mümkün olmadığı durumlarda 60 yaş veya üstündekilerle sağlık sorunları olanların da tıbbi maske takmasını tavsiye ediyoruz. 

Üçüncüsü, DSÖ halka açık olan alanlarda maske kullanımı konusundaki kılavuzunu güncelledi. Gelişen kanıtlar ışığında, DSÖ, toplu taşıma, mağazalar ve diğer kapalı veya kalabalık ortamlarda halkın maske takmasını teşvik etme konusunda hükümetlere tavsiyede bulunuyor."