image

PeyamaKurd - Rojava kamplarındaki IŞİD’lilere yönelik açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de aşırıcı güçlere karşı mücadele de başarılı oluklarını belirterek, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) ise para karşılığında IŞİD mensuplarını serbest bıraktığını iddia etti.  

Lavrov’un açıklamasına yönelik açıklamada bulunan DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane ise, bu bilgilerin doğru olmadığını ileri sürdü. 

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı General Mazlum Kobane, Lavrov’un iddialarına yanıt vererek, Türkiye’nin Rojava’da bulunan IŞİD gözaltı merkezlerine yönelik tehditlerine rağmen uluslararası barışı ve güvenliği korumayı başardıklarını dile getirdi.

“DSG, IŞİD’lileri serbest bıraktı...” 

Lavrov bugün açıklamasında, Rojava’da bulunan IŞİD gözaltı merkezlerinde DSG’nin para karşılığında IŞİD teröristlerinin serbest bıraktığını iddia ederek, konuyu doğrulamaya çalıştıklarını belirtti. 

Lavrov, açıklamasında şunları dile getirmişti: 

“IŞİD ve Nusra’dan geri kalanlar İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ile Rojava’da tutuluyor. Sayıları yaklaşık 10 bin olan IŞİD teröristi orada tutuluyor ve çoğu DSG’nin kontrolündeki kamplarda tutuluyor. DSG’nin çoğu Kürt zaten. Elimizde bazı tehlikeli istihbarat bilgileri var, şuan doğrulama aşamasındayız. Bilgiler şöyle; Demokratik Suriye Güçleri belirli bir meblağ para karşılığında tutuklu bulunan milisleri serbest bırakıyorlarmış. Serbest kalan teröristler de Suriye’nin farklı bölgelerine dağıtılıyor.”