image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Merkezi, son 3 gün içinde Rojava’da bulunan Türk devleti ve çetelerinin bölgedeki saldırılarının devam ettiğini ifade etti. 

DSG yayımladığı açıklamasında şunları belirtti: 

“Türk devleti ve bağlı çetelerinin, planları bölgede devam ettirmektedir. İHA’larla aralıksız bölge üzerinde gezinerek, sivillerin bulunduğu bir çok alanı da bombalamaktadır. 

Türk devleti, Ingel Hewa ve Til Werid köylerini havan ve ağır silahlarla bombalamıştır. Bombalama sonucu halkın maddi hasarı oluşmuştur. 

Türk devleti ve bağlı çeteleri, ağır silahlarla Süryani Askeri Meclisi’nin konumlandığı Erîşa, Fêseliyê, Til Şeîr ve Rîhaniyê köylerini hedef almıştır. Meşru savunma temelinde karşılık veren Süryani Askeri Meclisi 2 çete öldürmüştür. Aynı zamanda çetelerin bombardımanı sonucu halkın malına maddi zarar gelmiştir.  

Türk devletinin bölge üzerindeki saldırıları devam etmektedir. Qiz Elî, Tibêna, Sewame, Sarûnc ve Xefiya köylerini silahlarla bombalayan işgalci Türk devleti ve bağlı çeteleri, bölgede maddi zarara yol açtı. 

Bombardıman sonucunda 2 arkadaşımız kahramanca savaşarak farklı alanlarda yaralanmış ve şahadete ulaşmıştır.”