image

PeyamaKurd - Katar'ın başkenti Doha'da "19’uncu Doha Forumu"na katılan Çavuşoğlu, moderatörün gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yaptırımları, Rojava ve Ermeni Soykırımı’na ilişkin açıklamada bulundu. Çavuşoğlu konuşmasında, "Yaptırımlar ve tehditkar dil asla işe yaramaz. ABD de bunu anlamalı. Anladığını da düşünüyorum. Trump da yaptırımlara karşı çıkıyor" dedi. 

ABD'nin Türkiye'nin müttefiki olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump ile ilişkilerin göreceli olarak daha iyi gittiğine değinen Çavuşoğlu, ABD Kongresi ile ilişkilerde ise hala birtakım sorunların olduğunu dile getirdi. 

“ABD Başkanı yaptırımlara karşı çıkıyor” 

ABD'nin, S-400'ler nedeniyle yaptırım uygulaması durumunda, Türkiye'nin tutumunun ne yönde olacağı sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Yaptırımlar ve tehditkar dil asla işe yaramaz. ABD de bunu anlamalı. Anladığını da düşünüyorum. Trump da yaptırımlara karşı çıkıyor. Fakat yaptırım uygulanırsa Türkiye buna karşılık vermek zorunda. İlişkilerimizle ilgili en kötü senaryo hakkında konuşmak istemiyorum. Yaptırımlar olmadan ve diyalog yoluyla birbirimizi anlayarak sorunun üzerinden gelmeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı. 

Rojava’daki demografinin değiştirildiği tartışmalarına yanıt 

Türkiye'nin Rojava’ya yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla demografiyi değiştirmeye çalıştığı yönündeki iddialara karşı çıkarak bunun kara propaganda olduğunu belirten Çavuşoğlu "Burada demografi mühendisliği yapan YPG'dir. Sadece etnik olarak, değil ideolojik olarak da. Neden Türkiye'deki 350 bin Suriyeli Kürt, Kürdistan’daki 200 binden fazla Suriyeli Kürt YPG tarafından kontrol edilen alanlara geri dönemedi? Çünkü YPG onları buraları terk etmeye zorladı" sözlerine yer verdi. 

Çavuşoğlu, Türkiye'nin yine bölgeye yönelik gerçekleştirdiği, operasyonlarda insan hakları ihlallerinde bulunuldu. 

ABD Senatosu’nun 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmesinin ardından kullandığı belirten Çavuşoğlu, "Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır" dedi.